Södra regionala utbildningsgruppen

Vi är en ideell, regional utbildningsgrupp som verkar under Scouternas folkhögskola och i ett nära samarbete med de tre scoutdistrikten i Skåne och vårt studieförbund Sensus.

 

Vi jobbar för att fler scouter och scoutledare i Skåne ska få tillgång till mer och bättre utbildning. Från och med januari 2015 kommer vi att ansvara för ledarutbildningarna Patrull, Bas och Scout samt för övriga utbildningar som distrikten vill att vi hjälper till med.

 

Är du en scoutledare som söker nya utmaningar inom Scouterna och vill bli kursledare? Eller letar du efter verktyg för att genomföra en redan planerad kurs? Vill du gå kursen Utbildning för utbildare?

 

Kontakta oss gärna!

Vi som jobbar i denna grupp är:

 

Anders Hellman, ordförande         anders.hellman@scouterna.se

Johnny Lythell, ordförande            johnny.lythell@scouterna.se

 

Mats Aronsson                                 mats.aronsson@scouterna.se

Carsten Flensburgh                        carsten.flensburgh@scouterna.se

Cecilia Formare                               cecilia.formare@scouterna.se

Liselott Hjelm                                  liselott.hjelm@scouterna.se

Christina Jarl                                   christina.jarl@scouterna.se

Heléne Wilkens                               heléne.wilkens@scouterna.se