Södra regionala utbildningsgruppen

Vi är en ideell, regional utbildningsgrupp som verkar under Scouternas folkhögskola och i ett nära samarbete med scoutdistrikten i Skåne och vårt studieförbund Sensus.

Vi jobbar för att fler scouter och scoutledare i Skåne ska få tillgång till mer och bättre utbildning.

Är du en scoutledare som söker nya utmaningar inom Scouterna och vill bli kursledare? Eller letar du efter verktyg för att genomföra en redan planerad kurs? Vill du gå kursen Utbildning för utbildare?
Kontakta oss gärna!

Vi som jobbar i denna grupp är:

Anders Hellman, ordförande anders.hellman@scouterna.se
Johnny Lythell, ordförande johnny.lythell@scouterna.se
Mats Aronsson mats.aronsson@scouterna.se
Heléne Wilkens helene.wilkens@scouterna.se
Maria Eiman mariaeiman@gmail.com
Edvin Dribe edvin.dribe@scouterna.se
Tobias Håkansson tobias.hakansson@scouterna.se
Emma Stene Jernqvist emma.stene@gmail.com

 

Utbildningar

Område på Ledarskapsön

Trygga möten Bryggan
Leda scouting Bryggan
Leda avdelning Verksamhetshöjden
Leda kår Verksamhetshöjden
Ditt personliga ledarskap Reflektionssjön
Redo för naturen Friluftsgläntan
Ledarutbildning Patrull Äventyrarviken